Soru : Layout (PaperSpace) ortamı nedir nasıl kullanılır?

 
 

Cevap:

 


Layout : Paper Space : Kağıt boşluğu

Buna komut diyemem. Bir kullanım şekli bu. Çıktı almak için pafta oluşturabileceğimiz bir platform. Çizim yaptığımız kısma model space, çıktı aldığımız kısmada paper space diyeceğiz. Mailinizde bahsettiğiniz farklı ölçeklerde çıktı almak için bir platform bu.

Eskiden ne yapardık, planımızı çizer yanına detay yerleştirmek için çizimin bir kısmını kopyalar büyütür veya küçültür yerleştirirdik. Artık öyle yapmıyacağız.

Temel olarak anlatmak gerekirse; Model Space'de çizdiğimiz çizimi Paper Space'de çeşitli noktalardan bakıp bir kolaj yapar gibi plan buraya, detay buraya diyerek yerleştirebileceğiz.

Bu işlem için sırası ile izliyeceğimiz yol şöyle.

Öncelikle çizimimiz ekranda tam olarak görüntüliyelim. Çizimimiz tam olarak ekranda görünüyor ama çizimimizin bir de limiti var. Bunu daha önce kullandınız mı bilmiyorum. Limits komutu; çizim alanınızı sınırlamanızı sağlayan bir komuttur. Çiziminizi ekrana zoom/extend ile çağırıp, zoom/realtime ile biraz daha uzaklaşalım.

Ve Limits komutunu çalıştıralım. Komut sizden önce sol alt köşeyi isteyecek. Sonra da sağ üst köşeyi isteyecek. Bu iki nokta çizimimizin içerisinde kalacağı bir dikdörtgenin köşeleri olarak düşünebilirsiniz.

Limits komutu ile yeni limitimizi belirledik. belirlediğimizn koordinatı okumak için Limits komutunu bir daha çalıştırın ve tırnak içinde yazan <x,y> koordinatlarını bir yere not edin. Önce sol alt köşe, sonra sağ üst köşenin koordinatları bir kağıda not ettikten sonra zoom/all komutunu çalıştıralım. Bu işlem limitlerin güncel olduğunu görmek için. Bu işlem paper space ile aynı oranlarda olabilmemiz için gerekli.

Şimdi Layout , yani paper space bölümüne geçebiliriz. Autocad ekranının sol alt köşesinde Layout1 yazılı ayraca bastığınızda paper space bölümüne geçeriz. İlk geçtiğinizde printer ayarları ile ilgili bir tablo çıkar karşımıza. Onu cancel deyip kapatalım. Ekranda çizimimizi bir kare içinde görüyor olmalıyız. Çizimimiz bir pafta içerisine yerleştirilmiş. Ama bizim ayarlarımızda değil. Silip tekrar biz oluşturmalıyız. Çizimimizin dışındaki çerçeveden tutup silebilirsiniz. Bu bir viewport'tur. Bunu silmek çizimimize zarar vermez.

Sildikten sonra, pulldown menüde view komut başlığı altında viewports komutunda 1viewport komutunu seçip çalıştıralım. Seçince zaten çalışıyor. hehehe.. Sizden biraz önce kayıt ettiğiniz koordinatları girmenizi istiyeceğim. Önce sol alt köşe, enter, sağ üst köşe, enter. Böylece limitlerimiz boyutunda bir pencere açtık. Ekranda görünmüyor olabilir. zoom/extend yaparsanız ekrana gelecektir.

Bu pencere içerisindeki çizim bizim modelspace bölümünde çizdiğimiz modelin bir görüntüsüdür. Çerçevenin içerisine mouse ile çift tıkladığınızda içine girmenize izin verecektir. Girdiyseniz bir şey dikkatinizi çekmiş olmalı. Sol köşedeki ucsicon dediğimiz x,y göstericisi 30-60 gönye şeklindeyken dikdörtgenin içine girdiğimizde yok olup tekrar modelspace 'deki şekline büründü. Tabiki karenin içerisinde. Yani modelspace'e bir kapı açmış olduk. İşte bu kare içinde iken bir şeyi silerseniz çiziminize etki edersiniz. Viewport içerisine girdikten sonra zoom komutuna girip scale factor seçeneği ile oranları ayarlıyalım. Zoom komutu çalıştırıp 1 yazıp enter'e basarsak çizimimizi modelspace ile aynı oranlara getirmiş oluruz. Bu işlem işlem bitince viewport'un dışına çift tıklarsanız tekrar paperspace 'e geri döneriz.

Önemli bir uyarı yapayım. Çıktı esnasında ölçeği doğru olarak almak istiyorsak viewport içinde artık zoom yapmamalıyız. Ama paperspace boşluğunda zoom yapabilirsiniz.

Şu an elimizde modelspace'de yapmış olduğumuz çizim ile aynı oranlara ve ölçülere sahip bir görüntümüz var. Bunu paftaya yerleştirmek için Pulldown menüde File başlığı altında Page Setup ile plotter ayarlarımızı yapalım. Bildiğimiz plot ayarlarının aynı. Viewport çerçevesini düşünmeyip sadece çıktı almak istediğiniz alanı view ile verip ölçeğimizi ayarlayıp okey tuşuna basalım. Ekranda bir pafta belirdi değil mi.?

İşte sizin ayarladığınız pafta boyutu içine verdiğiniz ölçekte çıktınız bu boyutta basılacak. Şimdi diyeceksinizki "Ben bunu zaten Modelspace'de yapabiliyorum. Plot Preview yaptığımda zaten bunu görebiliyordum."

Doğru... Ama şimdi can alıcı noktaya geldik. Bu paftada birde detay bulunsun. Ana çizimimiz 1/50 ölçekli detay ise 1/10 olsun diyelim. Şimdide "detay nerde?" diye soracaksınız. Şimdi anlatacağım.

İlk girdiğimizde yaptığımız viewport gibi bir viewport oluşturmalıyız. Bunu copy komutu ile daha kolayca yapabiliriz. "nasılyani.?" pardon söylemeyi unuttum, viewport çerçevesini kopyaladığımızda içindeki görüntüde kopyalanır. Yani bir penceremiz daha oldu. Bu pencerede ilkiyle aynı. Ama modelspace'e geri dönüp baktığınızda çizmimiz olduğu gibi duruyor olacak. Viewport'un sadece bir görüntü olduğunu anlamış oluyoruz böylece. Dolayısıyla çizgileri kopyalayarak çizimimizi ağırlaştırmamış oluyoruz.

Şimdi dikkat!!!...
Bir penceremiz aynı kalacak. Yani 1/50. Diğerinin içine girip zoom komutu ile iki ölçek arasındaki oran farkı kadar zoom yapmamız gerekli. Diğer ölçeğimiz 1/10 olacağına göre aralarında 5 misli fark var. Yani zoom, enter 5, enter... Böylece çizime 5 misli yakından bakmış oluruz Yani 1/10... Peki şimdi istediğimiz detay noktasını nasıl ekrana getireceğiz.

Yine dikkat!!!.. Zoom yaptığımız viewportta artık zoom yapmamalıyız. Oran bozulmasın diye. Sadece zoom/dynamic, -onda da ekran oranını değiştirmeden- veya pan komutu ile çizim içinde dolaşabilir, istediğimiz yeri viewport'un görünen bir yerine çekebiliriz.

Şimdi yaptığımız viewport'ları pafta görüntüsü içerisine yerleştirelim. viewport çizgilerinden move komutu ile kaydırabiliriz. Bu işlemi paperspace 'de yapıyoruz tabiki. Çizimler istediğiniz yere geldi ise işlem tamam sayılır. Birde şu viewport çerçevelerinden kurtulalım. Bir layer oluşturup viewport çerçevesini seçip o layer'a atalım. O layer'ıda off yaparsak;.... ta taaa..... işte paftamız 1/50 ve 1/10 olarak hazır.

Bu paftayı çıktı almak istediğimizde sadece plot preview yapıp yollamamız yeterli. Çünkü arka fondaki pafta görüntüsünü oluşturmak için page setup komutu ile çıktı ayarlarını yapmıştık. Ana ölçeğimiz 1/50 olduğundan çıktıyıda 1/50 olarak yollamalıyız. Yan taraftaki detay da otomatik olarak 50 ölçeğe göre 5 misli büyük olacağından 1/10 olarak basılacaktır. valaa...

Bu işemi başarıyla yapmaya başladığınızda bana geri dönün başka püf noktalarını da anlatayım. Mesela iki farklı ölçekte ölçeklendirme. Yazı boyutları. vb....

Şimdilik bu kadar... Başarılar, kolay gelsin...